fbpx
Susisiekite: +370 (655) 29 999
Kas yra atsakingas skolinimasis?

Kas yra atsakingas skolinimasis?

[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]

„Atsakingas skolinimasis“ – ši frazė skamba pakankamai dažnai kalbant apie verslo ar asmeninius finansus, tačiau ar realiai pagalvojame ką ji reiškia? Ar visi prieš pateikdami paraišką banke, kredito unijoje, tarpusavio skolinimosi platformoje realiai pagalvoja ar jų skolinimasis atsakingas ir ką apskritai reiškia atsakingo skolinimosi politika? Tad šiandien susipažinsime su atsakingo skolinimosi politika bei nuostatomis, peržvelgsime Lietuvos banko iškeltus atsakingo skolinimosi reikalavimus.

Kas yra atsakingo skolinimosi politika?

Atsakingo skolinimosi politika yra Lietuvos banko patvirtintos nuostatos veikiančios kaip paskolos gavėjo ir paskolos teikėjo apsauga nuo nemokumo bei nepakeliamų skolų naštos. Tai tam tikri pasauline praktika paremti ribojimai paskolų išdavimui, kurie ilgalaikėje perspektyvoje apsaugo abi puses nuo galimų sunkumų.

Kokios dabar galiojančios skolinimosi nuostatos?

Paskutinį kartą atsakingo skolinimosi politika buvo peržiūrėta ir atnaujinta 2015 metais ir įsigaliojo nuo 2015 m lapkričio 1 d.

Viena iš nuostatų akcentuoja hipotetines 5 procentų palūkanas. Kitaip, skaičiuojant ar paskolą bus galima lengvai išmokėti, skaičiuojamos ne tik esamos palūkanų normos, tačiau ir įvertinamas palūkanų normos pasikeitimas bėgant metams bei primenama pateikusiems paraišką, jog jų gyvenimo situacija gali visiškai pasikeisti per kelis metus. Tai ypač aktualu jei paskola imama ilgam laikotarpiui (pvz, 10-20 metų laikotarpiui).

Vienas iš ryškesnių pokyčių 2015 metais, sutrumpintas paskolos išdavimo laikotarpis. Anksčiau paskolą buvo galima imti net iki 40 metų laikotarpiui. Tačiau specialistai pripažįsta, jog tokių paskolų išduodama minimaliai ir populiariausias laikotarpis yra 20-30 metų. Pagal naujas atsakingo skolinimosi nuostatas, maksimalus paskolos išdavimo terminas yra 30 metų. Dėl šios nuostatos kurį laiką virė diskusijos. Juk kuo ilgesnis paskolos gražinimo terminas, tuo didesnė galima paskolos suma arba mažesnės mėnesinės įmokos. Ilgas gražinimo terminas paskatino daugiau žmonių imti paskolą būstui įsigyti, pasiektas liberalus būsto paskolų išdavimas.

Prieš šį pakeitimą, buvo manoma, jog tai sutrukdys jaunoms šeimoms gauti paskolą būstui įsigyti. Tačiau realiai, didesnę įtaką padarė dar anksčiau įvesta nuostata, jog įsigyjant būstą, reikia įmokėti 15 proc. būsto vertės pradinį įnašą.

Ir galiausiai, kreditų išdavimo kompanijoms apribotas paskolų išdavimas, kai paskolos gražinimo suma ir administravimo mokesčiai viršija 40 proc. gaunamų pajamų. Žinoma, tokios paskolos išimtinais atvejais gali būti išduodamos, bet jų kiekis gerokai sumažės.

Apibendrinus, specialistai tokius atsakingo skolinimosi pokyčius vertina palankiai ir teigia, jog tai ne itin paveiks paskolų rinką. Visgi, buvo atkreiptas visuomenės dėmesys, o parodytas susidomėjimas rodo vis didėjantį visuomenės finansinį raštingumą. O būtent to ir siekiama atsakinga skolinimosi politika: prieš imant paskolą reikia įvertinti ir pesimistiškus scenarijus bei realiai vertinti savo galimybes bei galimus rinkos pokyčius, kad ateityje paskola netaptų našta.

[/cmsmasters_text][cmsmasters_button button_link=”https://www.firstfinance.lt/pildyti-paraiska/” button_target=”self” button_text_align=”center” button_font_weight=”normal” button_font_style=”normal” button_border_style=”solid” animation_delay=”0″]Pildyti paraišką[/cmsmasters_button][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Close Menu